26 Haziran 2011 Pazar

Grim Fandango

Grim Fandango'yu oynadınız mı? Gelmiş geçmiş en iyi macera oyunlardan biri kabul edilen bu efsane yapıtı (oyun demek basit kalır) geçenlerde oynayıp bitirdim. Başından sonuna kadar geçirdiğim vaktin karşılığını aldığımı düşünüyorum. Gerçi soyu tükenen macera oyun türünün çıkarabileceğinden kuşkulu olduğum yeni adaylarını eğer oynama imkanı bulsam bile bu oyunun gölgesinde kalmaktan kurtulamayacaklar. Ama ben yine de Grim Fandango o oyunlardan kat be kat iyi diye oynamamazlık yapacak biri değilim.

Oyunda Manuel "Manny" Calavera adında bir "Grim Reaper" yada "Azrail" yada "Ölüm" artık her ne isim vermek isterseniz öyle olsun, iskelet bir karakteri canlandırıyoruz. Normalde ölülerin canını almak olarak tanımlayacağımız meslek bu oyunda biraz farklı. Yeni ölmüş bu şahsiyetlere son durakları olan "Ahiret"e gitmeleri için dünyada işledikleri sevap ve günahlara göre uygun bir bilet ayarlıyoruz. Bu bilet bir otobüs bileti de olabilir, bir gemi bileti de olabilir yada en lüks seyahat aracı olan son model bir tren de olabilir. Yani bir nevi seyahat acentasıyız.

Ama nedense oyunda hep günahı sevabından fazla olan müşteriler çıkıyor! Bu nedenle Manny sorunun kaynağına iniyor, ve biraz hile yaparak Mercedes "Meche" Colomar isimli bir müşteri elde ediyor. Fakat işler umduğu gibi gitmiyor ve Meche'ye yanlış bilet veriyor. Sonrasında da Meche'yi bulup durumu düzeltmek için yola koyuluyor ve maceramız gerçek anlamda başlamış oluyor.

Grim Fandango bazı elementlerin imkansız birleşiminden oluşuyor; Meksika kültürü, Aztek'lerin özellikle ölümden sonrası inançları, Hollywood stili suç, cinayet, mafya filmleri, bir nevi kara mizah... Bunları aynı cümlede düşünmek zor, ama bir oyunda bu kadar uyumlu olarak görmek paha biçilemez...

Oyun elbette LucasArts yapımı ve bekleneni fazlasıyla veriyor. Karakterler orijinal, hikaye destansı, müzikler enfes, espriler şahane, oyun süper...

Üzülerek söylüyorum ki bu oyun macera türünün en iyi örneklerinden biri, ve bir klasik. Ama üzüldüğüm nokta tabii ki bu değil. Bu oyun kadar iyisini bırakın "iyi" diyebileceğimiz bir macera oyunu yıllardır göremedik. The Runaway serisi ve The Longest Journey haricinde klasik olmaya değer yapım yok maalesef. LucasArts macera oyunları yapmıyor artık. Runaway yapımcıları Pendulo Studios türün yok olmaması için uğraşan tek ekip denilebilir. Bu da benim gibi macera türünü sevenler için üzücü bir durum.

Yine de oynanması gereken "oldschool" LucasArts maceraları ve benzer oyunlar elbette mevcut. Tekrar tekrar Monkey Island oynamaktansa şans verilmesi gereken çok olmasa da başka oyunlar da var. Grim Fandango bunlardan birisi, eğer oynamadıysanız bu eşsiz macerayı kaçırmayın.

Yazımı Manny'nin eşsiz laflarından biriyle bitireyim; Yolun sonunda ne olacağını kimse bilemez, bu yüzden yolculuğun tadını çıkarsan iyi edersin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder